Saue Jõgisoo Jahiselts ANNO 1932


Saue Jahiseltsi pikk ja tore algus pärineb aastast 1932. Esimese ametliku teatena on teada , et eksisteeris Saue Jahtkond mille asutajaliikmed olid Tallinna mehed Hr. Theodor Büttner, Johannes Suuk ja Johannes Hammer. Arhiivis on säilinud Saue Jõgisoo Jahimeeste Seltsi Põhikiri, mille on kinnitanud 30. juulil 1932.a. Kohtu- ja siseministeeriumi administratsiooni osakonna juhataja.

Kaunitel aegadel - nii enne kui ka peale sõda

Siis hoidsid Saue jahimeeste lippu kõrgel esimene kauane esimees Hr. Voldemar Soorm, kelle mõnusal ja oskuslikul juhtimisel Saue mehed tegutsesid. 
Hr. Voldemar Pääsuke  kes tänaseni on Saue jahimeestel meeles kui  „Tohtrihärra“, kellel jahilugusid jagus nii "söögi alla kui söögi peale".Hr. Hartfeld Poomann ning Hr. Harry Irula  ( viimane kandis ka ise aastaid sektsiooni esimehe austavat ja vastutusrikast koormat).  Seltsile andsid kindla panuse ka pealinna mehed Hr. Hans Loim,  Hr. Vahur Õnnepalu,  Hr. Humbert Rondik ,neist viimane oli suurte sõjaliste teenetega vabadusvõitleja , keda Vabariigi President 2002.a. austas Kotkaristi IV klassi teenetemärgiga!

Jõgisoo meeste au ja uhkust kaitses kindla käega kütt Hr. Peeter Tammiste. Sauel " puhus jahisarve "  ka hilisem pikaaegne Harju Jahindusklubi esimees Hr. Richard Saago.  Jahiseltsis osalesid ka Saue mehed Hr. Juhan Arulepp,  Hr. Annus kelle jahitrofeede vahel on aukohal ka vabariiklikult kokkutulekult
" lastud " JUTUVESTJA auväärne III koht.

Seltsi töödes ja tegemistes osalesid ka Saue mehed Hr. Juhan Arulepp,  Hr. Annus,  Hr.Johannes Migur,  Hr.Villu Tammeleht.
Jõgisoo küla mehele Hr. Tammile kuuluvad Saue Jahiseltsi ainsad, ametlikult kuldmedaliga pärjatud põdratrofeed.

Partei ja valitsuse targal juhtimisel elati ja oldi.  Kütiti  ja mis seal salata, vahel võeti ka klaasike "külmarohtu " enda tervise kaitseks ja jahijumalanna Diana terviseks.  Saabus aasta 1968.  Ei tea, mis see oli, kas partei ja valitsuse tahe näidata,  et miskit uut toimub ka meie eesrindlikus Vabariigis või peale Praha Kevadet oli vaja tõestada funktsionääride töökust ja vajalikkust,  aga miskipärast sai Vabariigi Jahisektside ja Klubide " korrastus" läbi viidud ja nii moodustati 02. aprillil 1967aastal Tallinna Jahindusklubi Kalev, Jõud Jahindusklubi ja Dünamo Jahindusklubi baasil EJS Harju Jahindusklubi. Esimene juhataja Hr. V.Koldre, aseesimees Hr. J. Jaanisalu, Hr. O. Tomberg ja igapäevatööd  juhatas Hr. Aksel Keerdo.

Harju Jahindusklubi Saue Jahisektsioon ANNO 1967

Tublidel Saue meestel oli " kama kaks"  kui mitte öelda " pajebalnik ",  mis nime partei ja valitsus neile andsid  -  peaasi, et peale Praha kevadet jahimeestelt relvi käest ei korjatud ja jahipidamisele kriipsu peale ei veetud.  Aga , mis seal salata -   peas mõlkus mõte,  et kaua Sa ikka lageda taeva all maksa praed ja taevast alla sadava " õnnistuse " all viina võtad.
 

Saue jahimeestel oma jahimaja Untaugul
ANNO 1972

Härrased H. Saago, O.Tamberg ( Harju Jahiklubi kõrge ametnik ja tubli jahimees)  ning Saue Klubi „au ja südametunnistus“  Hr. A. Teemant panid pead kokku ja tegid riigile, kes tol ajal käitus kui kuri kubjas (enamus tabatud ulukitest läks riigile,  jahimeestele jäi maks ja tore jahipäev) ettepaneku ehitada jahinduse ja loodusearenduse egiidi all Saue Jahiseltsi jahimaja. Vaevalt, et riigimeestel ja partei funktsinääridel süda heldis.  Küll siin vintsked ja erksad Saue Mehed mängisid "Kaval Antsu ",  mille tulemusel saadi raha ja mis tol ajal eriti oluline leiti ka, kellele raha sokutada ja õige toode leida. Peale eelnevalt nimetatud kolme mehe lükkasid õlad alla ka Hr. Hans Loim,  kes korraldas transpordi tootjatehasest Viljandi KEK-ist  Harjumaale.  Ja ühel ilusal päeval Anno 1972.a. vedas, tormiliste ja kestvate kiiduavalduste saatel Hr. P. Tammiste  oma  " Truu Sõbra"  ja tolleaegse Vene-ime „Kirovetsiga“ maja Hr. Vahur Õnnepalu poolt kindla käe ja täpse silmaga puuritud ja  Hr. H. Irula poolt valatud vundamendipostidele.  AU JA KIITUS NEILE !

Aeg aga loksus omasoodu. Sotsialism õitses ja jaht käis.  Mehed vananesid ja paraku läksid ka " parematele jahimaadele " .  Hakkasid lisanduma uued liikmed: Hr. Toivo Lepik,  Hr. Johannes Toomsalu,  Hr. Ants Vikerpuur,  Hr. Ülo Vainura,  kes kandis hiljem ka Juhatuse Liikme vastutavat koormat, Hr. Heino  Kuusik kellest peale Hr. Harri Irulat sai Saue sektsiooni esimees ja seda kuni tänaseni -  25 aastat  olla jahijuhataja ning Saue jahiseltsi juht on ju SAAVUTUS OMAETTE!  See on kaaslaste usaldus ja südamega tehtud töö ning hingelt jahimeheks olemine- kõik see  mis Heino Kuusikul on geenidega kaasa antud.
 Lisandusid veel Hr. Johannes Tasa,  kelle targal ja oskuslikul juhtimisel käib sigade nuumamine - söötmine kõrgemal tasemel veel tänagi.
Klubile andsid oma " tooni " kindlasti  ka Hr.Villu Videvik, kes oli üle Sektsiooni tuntud " Põrgu- küti " nime all, võta sa tagant järgi kinni, kas oli see aunimi või pisike pilge. Lisaks Hr. Badrik Laidsaar,  Hr. Hillar Vingel, kes hiljem suundus elukohale lähemal olevasse sektsiooni.

Saue tubli jahimehena ja pikki aastaid meile värvikust lisanud Hr. Enno Kaselaid on  tänaseks vahetanud elukohta  ja "murrab" elulaineid ülemere ehk on juured ajanud Saaremaa mulda  aga Saue Seltsi osalust peab endiselt tähtsaks ja on alati rivis. Aastal 1990 liitub seltskonnaga Hr. Lembit Murumägi.  Kümmekond aastat hiljem Hr. Avo Erik.
Üks põnevamaid ja uhkemaid episoode tähistab aeg,  kus teatepulka hakkasid isalt pojale vastu võtma Hr. Margus Teemant, Hr Anti Tomson oma isalt Hr. Jaan Tomsomilt.  Mainimata on veel tubli Seltsi Liige Sauelt Hr. Jaan Rumma ja  Hr. Kestutis Kaleinikas.

Aeg see tiksus omasoodu...

... langes Saue meestel ulukeid kui loogu ja riigijuhte sätiti Kremli müüri äärde lausa  hullumoodi. Õnneks leiti lõpuks üks kes, kohe ei koolnud ja sai ka pisut aru mis see maailm tegelikult on. Tema tublil ja targal eestvedamisel läks nii nagu ta oleks üks kord läinud niikuinii e. taastati uuesti EESTI VABARIIK !
Ei sobinud ju enam vanade kommetega silma paista ja seega nimetasime ise asja ringi ja andsime Seltsile uue nime ja asja ametlik vormistus on  - MTÜ Harju Jahindusklubi,  Lääne-Harju Jahipiirkond,  Saue jahiala pindalaga 8780 ha.

MTÜ Harju Jahindusklubi, Saue Jahiselts ANNO 1991

Uus aeg tõi ka uusi ärksaid mehi - Hr. Jüri Pääsuke,  kelle isa lõi laineid juba esimese Vabariigi päevil ja ega poeg ei tahtnud kehvem mees olla .  Nii ta paugutas püssi jahiseltsis (mis seal salata, sealt ka arusaam ja tarkus).  "Vanade olijate " poolt antud näpunäidete põhjal  suutis mees tõusta Saue kompanii ülemaks .

Aeg nõudis jällegi uut verd juurde

Hr. Margus Teemant võttis vastutuse enda peale ja munserdas meeskonda tõelised linnamehed;  Hr. Raimo Saaremetsa,  Hr Tiit Saarmanni,  kellest kasvas hiljem Juhatuse Liige ja Hr. Heldur Allese,  kelle jahiteed jäid paraku väga lühikeseks. 
Kuna Selts vajas uusi liikmeid  siis korjati oma rüppe veel Hr. Tarvi Kõpper,  Hr. Indrek Tammiste – lugupeetud Peeter Tammiste järeltulija. Lisandus ka Saku mees Hr. Margus Krestinov,  Hr. Ridas Kaleininkas – kes samuti sarjast „isalt pojale“.  Seltsi kauaaegne esimees Hr. Heino Kuusik võttis kaasa oma nime edasiviija,  poeg Hr. Marek Kuusiku. Tõelise  "hat trick’i" tegi aga Hr.  Albert Teemant kes tõi kaasa oma noorima poja Hr. Jüri Teemanti. Luureandmed annavad täna teada ka sellist uudist, et " uksele on koputamas " ka Hr. Alberti pojapoeg noorjahimees Markus Teemant. Teemantid – kolmat põlve Saue jahimehed!

Hr. Albert Teemant nimetati 2009 .a.  suvel Harju Jahindusklubi auliikmeks. Loodame, et sama nimega järeltulijad hoiavad lippu sama kõrgel.
Selts elas ja toimetas. Pidas jahti,  käis kokkutulekutel,  kohendas jahimaja ja ajas oma asja nagu üks Jahiselts seda tegema peab.
Viimaste tublide liitujatena tuleb veel mainida Hr. Janar Tooming,  Hr. Margus Kalmann ,  Hr. Tõnu Kairo,  Hr. Veiku Salu,  Hr. Kristjan Koplimaa,  Hr. Ergo Paalman,  Hr. Andres Sutt.
Aastal 2009.a. korraldab seltsi elu ja igapäevatööd  Hr. Heino Kuusik - esimees. Oma osa üritavad  ka  anda  juhatuse liikmed:  Margus Teemant,  Ülo Vainura,  Jüri Pääsuke , Tiit Saarmann,  Marek Kuusik.

 Saue Jõgisoo Jahiselts ANNO 1932

Hr. Theodor Büttner. Sündinud 1899.a., elukoht Tallinn Luha tn,  Asutajaliige
Hr. Johannes Suuk. Sündinud 1899.a., elukoht Tallinn Luha tn,  Asutajaliige
Hr. Johannes Hammer. Sündinud 1893.a., elukoht Tallinn Suur - Ameerika tn, Asutajaliige

 Peale sõda:

Jahindusklubi Kalev, Saue  Jahisektsioon
Hr. Johan Arulepp elukoht Saue
Hr. Annus elukoht Saue
Hr. Johannes Migur
Hr. Tammi elukoht Jõgisoo
Hr. Villu Tammeleht elukoht Jõgisoo
Hr. Ärni Tammiste elukoht Saue
Hr. Peeter Miilits elukoht Tallinn
Hr. Voldemar Soorm Sündinud 1914, elukoht Saue. Esimene kauaaegne Esimees
Hr. Voldemar Pääsuke  elukoht Saue.
Hr. Harry Irula  elukoht Saue.  Sektsiooni Esimees. Juhatuse  Liige
Hr. Hans Loim,  elukoht Tallinn
Hr. Richard Saago , elukoht Laagri.  Aastaid Harju Jahindus klubi Esimees
Hr.Hartfeld Poomann Sündinud 1921.a., elukoht Saue vald Laagri küla. Jahimees aastast 1942.
Hr. Hubert Rondik Sündinud 1924.a., elukoht Tallinn Paplite pst.  Jahimees aastast 1958.
Hr. Peeter Tammiste Sündinud 1939.a. , elukoht Saue vald Jõgisoo küla. Jahimees aastast 1966
Hr. Vahur Õnnepalu Sündinud 1921.a.,  elukoht Tallinn Vikerkaare tn.  Jahimees aastast 1951
Hr. Badrik Laidsaar. Sündinud 1927.a.. , elukoht Tallinn. Jahimees aastast 1945.

Saue Jahisektsioon  ANNO 1967

Hr. Aadu Ivask Sündinud 1940.a.,  elukoht Saue Kuuseheki tn.  Jahimees aastast 1956.
Hr. Johannes Toomsalu Sündinud 1924.a.,  elukoht Saue Kesa tn.  Jahimees aastast 1952.
Hr. Albert Teemant Sündinud 1928.a.,  elukoht Tallinn Tammsaare tee.  Jahimees aastast 1954.
 Hr. Toivo Lepik Sündinud 1938.a.,  elukoht Tallinn Järveotsa tee.  Jahimees aastast 1972.
Hr. Ants Vikerpuur Sündinud 1930.a.,  elukoht Saua Koore tn.  Jahimees aastast 1984.
Hr. Ülo Vainura Sündinud 1946.a., elukoht Saue Kuuseheki tee.  Jahimees aastast 1980. Saue Jahiseltsi Juhatuse Liige
Hr. Heino Kuusik Sündinud 1948.a., elukoht Saku vald Jälgimäe.  Jahimees aastast 1977a. Pikaaegne Seksiooni Esimees.
Hr. Johannes Tasa Sündinud 1950a., elukoht Saue Koondise tn.  Jahimees aastast 1978.
Hr. Kestutis Kaleininkas Sündinud 1942.a., elukoht Tallinn Pääsküla.  Jahimees aastast 1966.
Hr. Meinhard Hiir elukoht Saue
Hr. Hillar Vingel Sündinud 1940.a., elukoht Saue Nõlvaku tn.  Jahimees aastast 1980.
Hr. Margus Teemant Sündinud 1961.a., elukuht Tallinn Suurtüki tn.  Jahimees aastast  1979. Saue Jahiseltsi Juhatuse Liige
Hr. Enno Kaselaid Sündinud 1954.a., elukoht Saku vald Jälgimäe.  Jahimees aastast 1989.
Hr. Jaan Rumma,  elukoht Saue
Hr. Jaan Tomson Sündinud 1939.a., elukoht Saue vald Aila küla.  Jahimees aastast 1959.
Hr. Villi Videvik elukoht Saue
Hr. Ülo Keerdoja elukoht  Saue
Hr. Martin Bibson elukoht  Saue
Hr. Andres Kompus elukoht Tallinn. Jahimees aastast 1972
Hr. Anti Tomson Sündinud 1967.a. elukoht Saue vald Aila küla.  Jahimees aastast 1987.
Hr. Jaan Rumma,  elukoht Saue
Hr. Ärni Niinesaar elukoht Tallinn. Jahimees aastast 1972.
Hr. Rein Tamm elukoht Tallinn.  Jahimees aastast 1975.
Hr. Lembit Murumägi elukoht Saue.  Jahimees aastast 1990.
MTÜ Harju Jahindusklubi, Saue Jahiselts ANNO 1991
Hr. Jüri Pääsuke Sündinud 1956.a., elukoht Saue ,Lehtla tn. Jahimees aastast 2000. Saue Jahiseltsi Juhatuse Liige
Hr. Enno Kaselaid Sündinud  1954.a. , elukoht Saaremaa, Kärla vald, Paevere, Metsaääre talu.  Jahimees 1989.
Hr. Heino Kuusik  Sündinud 1948.a., elukoht Saku vald, Jälgimäe, Käspri talu. Jahimees aastast  1977.Saue Jahiseltsi Juhatuse Esimees.
Hr. Tarvi Kõpper Sündinud 1973.a., elukoht Saue vald Allika tee.  Jahimees aastast 2002. Saue 2005.
Hr. Johannes Tasa Sündinud  1950.a. elukoht Saue, Püha küla.  Jahimees aastast 1978, Saue 1980.
Hr. Margus Teemant Sündinud 1961, elukoht Tallinn.  Jahimees aastast 1979. Saue Jahiseltsi Juhatuse Liige
Hr. Anti Tomson Sündinud 1967, elukoht  Saue vald, Aila küla, Vana-Peetri talu. Jahimees aastast 1987.
Hr. Indrek Tammiste Sündinud 1969.a., elukoht Saue Koondise tn. Jahimees aastast 1996.
Hr. Raimo Saaremets Sündinud 1961.a., elukoht Tallinn, Tiiva tn.  Jahimees aastast 1996.
Hr. Tiit Saarmann Sündinud 1960.a., elukoht Vääna - Jõesuu küla Harjumaa. Jahimees aastast 1996. Saue Jahiseltsi Juhatuse Liige
Hr.Avo Erik Sündinud 1954.a., elukoht Tallinn. Jahimees aastast 2003.
Hr. Margus Krestinov Sündinud 1968.a,  elukoht Saku. Jahimees aastast 2000, Saue 2001.
Hr. Jüri Teemant Sündinud 1968.a., elukoht Tallinn.  Jahimees aastast 2004.
Hr. Ridas Kaleininkas Sündinud 1966.a., elukoht Saue.  Jahimees aastast 1999, Saue 2003.
Hr. Marek Kuusik Sündinud 1971.a., elukoht Saku vald, Jälgimäe. Jahimees aastast 2005. Saue Jahiseltsi Juhatuse Liige
Hr. Andres Sutt Sündinud 1967.a. , elukoht Tallinn.  Jahimees aastast 2007.
Hr. Janar Tooming Sündinud 1980.a., elukoht Saku.  Jahimees astast 2006.
Hr. Margus Kalmann Sündinud 1978.a., elukoht Saue.  Jahimees aastast 2006.
Hr. Tõnu Kairo Sündinud 1975.a., elukoht Saue vald, Kiisa küla.  Jahimees aastast 2006, Saue 2008.
Hr. Veiko Salu Sündinud 1975.a., elukoht Saku vald, Jälgimäe. Jahimees aastast 2008.
Hr. Kristjan Koplimaa Sündinud 1976.a., elukoht Laagri.  Jahimees aastas 2008.
Hr. Ergo Paalman Sündinud 1976.a., elukoht Vanamõisa küla. Jahimees aastast 2008.
Hr.Markus Teemant  sündinud1984.a., elukoht Tallinn. Jahimees aastast 2009.
Hr. Ülo Vainura Sündinud 1946.a., elukoht  Saue . Jahimees aastast  1980. Saue Jahiseltsi Juhatuse Liige
Hr.Mati Odar sündinud 1947.a., elukoht Tallinn. Jahimees Sauel 2008.a.
Hr. Toivo Lepik Sündinud 1938.a., elukoht Tallinn.  Jahimees aastast 1972.
Hr. Albert Teemant Sündinud 1928.a., elukoht Tallinn. Jahimees aastast 1954, Saue 1968.
Hr.Kaupo Kalliskivi, elukoht Aegviidu. Jahimeheks päris ei saanudki.
Hr.Margus Kungla, elukoht Aegviidu. Jahimeheks päris ei saanudki.
Hr.Heldur Allese Sündinud 1960.a., elukoht Tallinn. Jahimeheks päris ei saanudki